Tomb Vgs logo: såmannen

To jenter fra byggfag holder planker ved saga.
snakkeboble

Tømrer­klassen innredet BUA

-Vi liker å bli utfordret på gode prosjekter, sier byggfaglærer Ole Kristian Unnerud, og da Råde kommune kontaktet tømrerklassen med spørsmål om å innrede to garasjer til lavterskeltilbudet BUA, syntes vi det var flott å bli med på!

01. Mars 2023

BUA er et utlånsprosjekt som stadig har blitt mer populært flere steder i landet. Her kan kommunens innbyggere låne utstyr til sport og friluftsliv – utstyr som ikke nødvendigvis får plass i alle familiers budsjett. I tillegg scorer ei utlånsbu høyt i et klimaperspektiv.

Klasse 2C fikk bryne seg på idemyldring, prosjektering og tegning. -Det kan være utfordrende for elever med begrenset tømrererfaring å være kreative, men svært nyttig med tanke på senere arbeidsliv, sier Ole Kristian Unnerud. - Ifølge læreplanen har vi dekket flere av målene i dette prosjektet. Kommunen hadde ingen spesielle ønsker for utføring, men vi visste hvilke typer utstyr for sommer- og vinteraktiviteter som skulle benyttes. Elevene skreddersydde stativer og hyller etter ønsket behov som skøyter, ski, fiskestenger osv. Nyttig har det også vært at elevene har blitt utfordret på å være kreative og løsningsorientertet.
Klassen ser fram til offisiell åpning med ordfører før skoleslutt.

To elever snekrer inne i bua.

Elevene har i stor grad fått være med på å bestemme utformingen.

Bilde inne i bua, med kasser, hyller og oppheng

Bua skal være så praktisk som mulig.