

Økologisk fagdag om svarthavre og melke- og osteproduksjon.
07. Oktober 2026
Naturbruksskolenes forening i Norge inviterte nylig elever fra Tomb og Kalnes med på økologisk fagdag. Dagen startet hos familien Anstensrud på Tveter gård i Våler og fortsatte hos Stig Gammelsrød, Bjølsund i Rygge.
Familien Anstensrud er kjent for sin svarthavre. På gården har to generasjoner utviklet en betydelig produksjon, basert på økologisk dyrka svarthavre, det opprinnelige urkornet i Norge. Elevene ble servert havregrøt ved ankomst og fikk videre en god orientering om dyrking av svarthavre og hvordan den videreforedles til ulike havreprodukter. Det er et trangt nåløye å komme gjennom hos de store kjedene, men Den Sorte Havre finnes i hyllene hos både Meny, Coop og Rema. Dette har gitt en betydelig omsetning, og derfor har Tveter gård også havremottak fra en rekke andre svarthavreprodusenter.
Turen gikk deretter til Bjølsund i Rygge. Hos Stig Gammelsrød produseres økologisk melk og ulike grønnsaker, blant annet gulrot. Nå utvides melkeproduksjonen. En større mengde melk havner på gårdens eget meieri, Rygge Meieri, som drives av kona Sølvi Gammelsrød. Her ystes spesialoster av ypperste klasse, og meieriet har fått flere priser, blant annet en gullmedalje fra NM for sin Bjølsund brie. Stig Gammelsrød ga elevene mange interessante og gode praktiske tips fra produksjonen på gården. Vi takker for at dyktige bønder vil dele kunnskap og erfaringer med elever! #naturbruksskolenesforening #erasmuspluss
Foto foruten Tomb: Tone Olavsdotter Mosebø, Naturbruksskolenes forening, Dag E. Sandli
Stig Gammelsrød informerer om drifta på Bjølsund gård.
Bonde Stig Gammelsrød har mange råd å gi til elever som ønsker å satse på husdyr.
2A - Vg2 landbruk - foran det nye kaldfjøset hos Stig Gammelsrød (ytterst til høyre.) Sittende foran: Tone Olavsdotter Mosebø, Naturbruksskolenes forening
Elevene ble servert havregrøt av familien Anstensrud.
Tematime om svarthavre på Tveter gård i Våler (Østfold).
Familien Anstensrud er blitt kjent for sine ulike svarthavreprodukter.